Jenomže proč jsou knihy a seriál tak populární, kde se vzal začátek tohoto šílenství a kde leží jeho konec? A proč jsou dnes fantasy knihy ze světa, který nám je povědomý a přitom úplně jiný, tak populární?
V tomto fenoménu se pokusím podat alespoň základní vysvětlení i lidem, kteří se snaží nejít s proudem a odmítají se pustit do seriálu nebo knih.
Hra o trůny je fenomén se vším všudy. Znají je lidé všech věkových skupin, zaměstnání, zájmů, knihy a seriál ovlivňují celou generaci mladých lidí, kteří celý rok čekají na těch několik týdnů, kdy usednou k televizi, nebo obrazovce počítače a se zatajeným dechem čekají, až se ozve ona světoznámá melodie. Zbytek roku si krátí znovu opakováním předešlých sérií, nebo čtením knih. Pokud existuje něco, na co by se dalo ukázat a říct, tohle je fenomén naší doby. Osobně bych ukázala na Hru o trůny a Harryho Pottera.
Důležitá poznámka, než se dostaneme k samotnému článku. Zažité pojmenování: Hra o Trůny (Game of Thrones) není ve světě knih správné. V knižním univerzu se Hrou o trůny označuje pouze první díl zatím pětidílné ságy (údajně má mít sedm dílů). Samotná knižní série se jmenuje Píseň ledu a ohně (A Song of Ice and Fire zkr. ASOIAF). Se vznikem seriálu upadl více méně v zapomnění. O samotném názvu knižní série nepadne v seriálu jediné slovo a proto je tento pojem více používán mezi čtenáři knih. Proč se seriál jmenuje Hra o trůny a originální sága Píseň ledu a ohně? Podle všech informací, co mám, jde spíš o komerční tah, zatímco Hra o trůny vyvolává pocit boje, akce a středověku, ve kterém se děj de facto odehrává, tak Píseň ledu a ohně vyvolává spíš zdání něčeho, co je vhodné leda pro nerdy a fanoušky fantasy.
V kostce
Kniha, potažmo seriál nás zavádí do doby ne nepodobné našemu středověku okořeněném o fantastické prvky. V tomto světě, který má dlouhou a obsáhlou historii právě dochází k dalšímu mocenskému rozkolu, který je zapříčiněn několika neočekávanými úmrtími, tím nejvýraznějším z nich je smrt krále, čímž se vlastně rozehrává celá partie. Aby děj nebyl jen o samotném trůnu, rozhodl se Martin přidat další prvky, které tvoří knihu atraktivnější, nejvýraznější z nich je, že léto i zima trvají klidně několik let. Jenže zima sebou kromě mrazu a sněhových závějí přináší i něco mnohem děsivějšího. V ději se objevují draci, zlovlci, ledové "zombie" (bílí chodci), vytvořil své vlastní tvory - Děti lesa a mnoho dalšího.
Kniha je i přes původní jednoduchost složitým počinem. Může za to značné množství postav z mnoha rodů. Každý rod složil svůj slib věrnosti jinému, většímu, rodu a pro nepozorného čtenáře, nebo diváka, se pak děj stává složitý a nečitelný (posuďte sami, na konci každého dílu se nachází dodatek v němž se dozvíte základní informace o rodu a jeho významných postavách, zatímco dodatek prvního dílu měl 20 stran, dodatek Tance s draky má stran už 57). Když si k celému komplexnímu světu s vlastní historií, náboženstvím, etniky a dějem odehrávajícím se prakticky na dvou kontinentech (jeden je historicky rozdělen na sedm království a druhý je členěn podle otroků, kteří z místa vzejdou) přičteme i to, že jsou postavy v knize znatelně lidské, realistické a osobité, že se jejich rozhodování mění s každou kapitolou a jedna postava, která mohla na začátku vypadat jako dobrá se v půlce knihy změní na nenáviděnou za své činy a názory, tak jde o matoucí podívanou, kterou ovlivňují vaše pocity a tušení. Prostě něco ne nepodobné realitě.
Jak to všechno začalo a obecné informace
Historie Písně ledu a ohně se datuje do roku 1991, kdy ve slunném Santa Fe v Novém Mexiku zasedl spisovatel George Raymond Richard Martin (*1948) za psací stroj s vidinou, že napíše třídílnou sérii na motivy Války růží namíchanou s Pánem Prstenů a vším dobrým, co v té době bylo. Jenže kniha spatřila světlo světa až o pět let později (6.srpna 1996) a už tehdy muselo být Martinovi jasné, že tři díly jsou na hru, kterou s postavy autor rozehrál, trochu málo.
Není žádným tajemstvím, že, stejně jako většina jiných knih, v prvopočátcích měl celý příběh vypadat úplně jinak a vlastně Martin ani nevěděl, jaký žánr by měl psát, až po třech dnech dumání nad scénou s nalezenými zlovkly si rozmyslel, že to bude fantasy. Příběh samotný být daleko jednodušší a přímočařejší. Mělo tam být méně postav a ty, které známe měly mít jiný osud než ten který je dosud potkal (pro ilustraci: tolik populární Arya měla být objektem milostného trojúhelníku, ve kterém se o ni pral Jon Sníh a Tyrion Lannister).
Se všemi těmi změnami v osudech a s tím, jak se věci změnily a mění i během psaní se ze tří dílů
Zdroj |
Co se ale nezměnilo a zůstává stále stejné je kontinent, kde se většina děje odehrává - Západozemí.
Ráda bych řekla, že Martin přišel s novým, neokoukaným konceptem, který nikdo neočekával, ale ne. Západozemí není fantasy země jakou je například Zeměplocha, je to svět, který v mnoha ohledech známe, nebo nám je nějakým způsobem povědomý. S takovýmto konceptem se setkáváme už od počátků Fantasy žánru. Jedná se o historické fantasy, kde se střetáváme se světem, které se dají srovnávat s naším středověkem, kdy na vrcholu lidské společnosti Bůh, pod ním král a poslední je žebrák na ulici. Hra o trůny se dá zařadit i do moderního směru fantastiky tzv. dark fantasy (to balancuje někde mezi historickým fantasy a fantasy magie a meče, pokud se v knize jako hlavní postava vyskytne antihrdina, nebo nějak jinak vyšinutý člověk, z podobného soudku je například Joe Abercrombie, Steven Erikson). Tyto žánry mají společné, že se odehrávají ve světě, který se velmi podobá našemu středověku. Ať už jde o řazení v sociálním žebříčku, kdy nad králem je jen Bůh (Bohové) a úplně dole je žebrák na ulici, nebo o samotná města, která v popisech připomínají úzké pražské uličky v prosluněné jižní Evropě. Přičemž se samotného fantasy žánru dotýkají jen okrajově. Sám Martin prohlásil, že v původním konceptu draci být vůbec neměli. Měli to být jen zmínky z minulosti, vejce by zůstaly vejci a jedna z hlavních postav by přišla o to, co jí pro mnoho fanoušků dělá tak atraktivní.
Seriál
Hra o trůny je beze všech pochyb zajímavé dílo, které by mělo táhnout i bez reklamy. Nicméně stalo
se, že kniha zůstala ležet v regálech knihkupectví a moc se po ní nezaprášilo. Přestože se knihy těšily poměrně kladnému přijetí mezi fanoušky fantasy knih, tak v Americe prodejní čísla nedosahovala moc vysoko a podobně tomu bylo i v jiných zemích, ve spoustě států dokonce nebyla Píseň ledu a ohně vůbec přeložena (v Čechách byl první díl přeložen až v roce 2000 a taky díru do světa neudělal). První větší ohlas u publika vyvolaly knihy až po třetím díle. (Upřímně, první britské vydání by mě svou obálkou asi taky moc nenalákalo.) Proto se nenajde tolik lidí, kteří by Hru o trůny četli před světoznámým seriálem vydělávajícím miliony dolarů na jednu epizodu.
Propojení mezi knihou a filmem muselo Martinovi vystát na mysli hned jak se pustil do psaní. Byl to vlastně první podnět, který ho k napsaní eposu přivedl. Není žádným tajemstvím, že spolupracoval s Hollywoodem na scénářích pro několik seriálů. Nicméně rozpočty a sny o velkých bitvách a krásných kostýmech byly něco co se ne vždy slučovalo a tak svou fantasii využil Martin někde jinde.
Zdroj |
Propojení mezi knihou a filmem muselo Martinovi vystát na mysli hned jak se pustil do psaní. Byl to vlastně první podnět, který ho k napsaní eposu přivedl. Není žádným tajemstvím, že spolupracoval s Hollywoodem na scénářích pro několik seriálů. Nicméně rozpočty a sny o velkých bitvách a krásných kostýmech byly něco co se ne vždy slučovalo a tak svou fantasii využil Martin někde jinde.
Zdroj |
A tak od roku 2011 přináší společnost HBO každý rok jednu novou řadu tohoto extra populárního seriálu, vysílaného snad na všech kontinentech.
Je zvláštní, že seriál stojí na prakticky neznámých a neokoukaných tvářích. Bez Seana Beana, hrajícího jednu z hlavních postav celé první série, jsme viděli tváře, které sice většinou už někde byly, ale jednalo se o epizodní roličky, nebo nenápadné postavy ve filmech, které moc rozruchu nevyvolaly. Ačkoliv někteří z herců přišli k seriálu s prázdnou kapsou, nebo jako úplní nováčci ve světě filmu, jejich jména mají v současné době velkou váhu.
Proč tady a teď
Můžeme jen polemizovat jak to, že GoT slaví tak neuvěřitelné úspěchy. Pár návrhů bych měla. GoT nemůžeme upírat jednu důležitou věc - kontroverzi. Jak se říká, špatná reklama, je taky reklama. A tak když se hned v první sérii objevil incest (nejednou), násilí na dětech (sorry Brane), znásilňování, nepočítaně prsou, penisů a hektolitrů krve, je jasné, že se o seriálu muselo chtě nechtě mluvit. Je jedno jestli v dobrém nebo špatném. Pokud si dobře vzpomínám, od Tudorovců, se nic tak brutálního a kontroverzního v hlavním čase nevysílalo (a tam se ještě hrálo na "historii"). Jen si vezměte jak neuvěřitelný ohlas měla rudá svatba nebo jakou vlnu nevole a protestů vyvolala Sansina "svatební noc" s Ramseym. A to se ani nezmiňuji o scéně "Vipper vs. Mountain", po které tisíce lidí tvrdili, že seriál přesáhl koukatelné meze, nu očividně ne. Ani o nahotu tu není nouze. Prsou, zadků, penisů a rozličných sexuálních scén je tu až až. Jen si zkuste spočítat,kolikrát byla nahá samotná Daenerys (Emilia Clark) nebo Melissandra nebo vlastně kdokoli. Holt producenti ví, že na krev a prsa se chytí kde kdo. A přiznejme si, i když se třeba na seriál nekoukáte (jako třeba já - Dortíček), stejně díky internetu víte, co se odehrává a znáte důležité dějové zvraty. GoT je zkrátka všude ať chcete nebo nechcete.V několika bodech:
Zdroj |
- Jediní, kdo kromě G.R.R. Martina vědí, jak celá sága Ledu a ohně skončí - kdo přežije, kdo zemře, kdo usedne na trůn, jsou právě scénársti Benioff a Weiss.
- Na tvorbě seriálu se podílí i G.R.R. Martin.
- Ze šesti nominací na Zlatý globus proměnil seriál jen jedno ocenění a to pro Petera Dinklageho.
- Seriál vytvořil rekord v získaných Emmy. K letošnímu roku (2017) jich mají 36.
- Zatímco první tři série kopírovaly dění v knize, od čtvrté série dochází k výraznému odklonu od knižní předlohy. Šestá a sedmá řada již předběhla dění v knize a rozvíjí se nezávisle na předloze.
- Výdaje za jeden díl Hry o trůny vyjde HBO průměrně na 120 milionů korun - logistika při natáčení, CGI efekty, ohromný štáb...
- Když je řeč o tom kolik co vyjde, pět hlavních herců za jednu epizodu získá honorář za v přepočtu 595 mil. korun (27 mil. dolarů).
- Minulý týden (27.8. 2017) skončila 7. řada seriálu čítající 7 dílů (předchozí série měly dílů 10).
- 8. řada seriálu (opět pouze 7 dílů) se bude vysílat s nejvyšší pravděpodobností až v roce 2019, tvůrci několikrát avizovali, že podzim 2018 je spíše zbožným přáním.
- Již nyní se vedou hovory o vzniku filmů a seriálů z doby před samotnou Hrou o trůny, protože historie Západozemí je velice rozsáhlá a v Martinových dílech podrobně zpracovaná, například v knize Rytíř sedmi království.
Zdroj |
Vlastní výzkum
Ke všemu mě přivedla kamarádka na střední škole: Hej, tenhle soundtrack by se ti mohl líbit, je to ze Hry o trůny. A i ten seriál by se ti líbil. Měla pravdu, zrovna běžela druhá série, tudíž se psal rok 2012 a když druhá řada skončila, probudila se ve mě nedočkavost a skočila po knihách. Po prvním dílu, přečteném za víkend jsem šla znovu do knihkupectví a v životě tam snad tolik peněz nenechala.
Svět Písně ledu a ohně ve mě probudil takovou mánii, že i moje seminární práce z matematiky (na statistiku) se točila okolo Hry o trůny.
Na Google jsem si vytvořila anketu a čekala. Vyplnilo ji závratných sedmnáct lidí a přinesla mi zajímavé výsledky. V listopadu 2013 byl mezi nimi nejpopulárnější rod Stark. Většina lidí věřila, že nejlepším králem vůbec by byl Robb Stark. Nejvíce si lidé přáli oživení chudáka Neda (47%). Nejvíce nenáviděnou postavou byl Joffrey Baratheon, nenáviděný rod byl rod Lannister. a druhou stranu za nejpopulárnější postavu byl zvolen Tyrion Lannister.Asi by nebylo od věci odchytit někde větší vzorek lidí a udělat podobnou anketu ještě jednou.
Jen tak na okraj toto byl jediný projekt z matematiky za který jsem měla za jedna a na to konto jsem musela půjčit knihy naší profesorce matematiky. Ta si je přečetla, přečetl je její manžel, i její syn a pak si k Vánocům koupila celý komplet.
Rok 2013 se vůbec nesl v duchu Hry o trůny, ve školním časopise jsem publikovala článek s názvem: Jedna dvě, Martin jde, Martin si jde pro tebe aneb čtvrtá série kolektivního vyvražďování se blíží.
Tím můj rok ve znamení Hry o trůny končil, ale jen pro to, aby mohl znovu započít na jaře s novou řadou.
Závěrem
Hra o trůny formuje nejen naši generaci. Jsem si jistá, že knihy četli lidé všech generací a všeho věku. Vím na sto procent, že na seriál se dívá minimálně jeden šedesátník, pět padesátníků a níž už ani nepočítám. Přitom mi je více než jasné, že lidé třicet pět a méně o tomto tématu minimálně někde slyšeli.
Je to téma, které dokáže zabavit na dlouhé hodiny. Je s podivem, že něco jako je kniha a seriál dokáže lidi sblížit. Díky tomuto jsem se sblížila s některými lidmi, o kterých jsem si myslela, že nemám nic společného. Zároveň je to ale dílo, které vyvolává rozepře a dohady. Je výsostnou záležitostí každého jedince udělat si svůj názor na postavy v tomto světě. Ale zároveň je jen na něm, aby si své názory obhájil před ostatními.
Je to fenomén se vším všudy. Je to důvod, proč je v poličce vedle pěti obrovských knih volné místo i když knihovna okolo praská ve švech. Proč si několik milionů diváků po celém světě nechává volný večer, jen aby mohli svolat kamarády, připravit pití a popcorn a se zatajeným dechem čekat, co se bude dít dál.
No a co, že na další knižní díl čekáme již tolik let. Naopak. Počkejme si ještě pár dalších let. Knižní putování tak budeme moci prožít ještě jednou. A znovu si budeme uvědomovat kolik detailů, tam Martin ukryl a na kolika maličkostech záleží, když hrajete Hru o trůny, kde buď vyhraješ, nebo zemřeš.
Zdroj |
Lesníček & Dortíček
Úžasný a vyčerpávající článek. :)) Plná studu se musím přiznat, že jsem knihy nečetla a seriál neviděla, ale už dlouho přemýšlím o nápravě. :) A po tomhle článku jsem zaujatá ještě víc...
OdpovědětVymazatDěkuji, děkuji, osobně si myslím, že GoT je knižně snad ještě lepší než seriálové zpracování i když se v mnohém liší :)
VymazatMoc pěkný článek :) Hra o trůny mě chytla taky :) Četla jsem knihy, zbývá mi k přečtení už jen Tanec s draky a ten si šetřím, protože se obávám, že další díl je zatím v nedohlednu :) A sleduji seriál, jsem u páté série :)
OdpovědětVymazatJe to skvělá záležitost, nejvíc mě na ní baví asi to, že ty postavy nejsou černobílé, že si můžeš sama vybrat, kdo je podle tebe ten hodný a kdo je ten zlý! :D
VymazatNo, Martin prý na ničem jiném nepracuje... Ehem... Už tak tři roky... :D