pátek 30. prosince 2016

Joe Abercrombie: Half a king

Joe Abercrombie je jeden z mých nejvíc nejoblíbenějších autorů vůbec. Asi ani nemám koho bych zařadila před něj. Ale je tu problém. Ne zrovna malý. Nejspíš se jeho knihy již nepřekládají do češtiny (nevím to jistě odpověď na svou otázku už asi nikdy nedostanu).
A co udělá fanoušek? Přečte knihy v originále.

PS: Trvalo mi to jen čtyři dny!!! (Achievement unlocked!)

Název: Half a king
Autor: Joe Abercrombie
Počet stran: 336
Nakladatelství: Harper voyager


(Možná jsem první člověk v Česku, co dělá recenzi na tuhle knihu, nesmím to zeslonit! :D)

Říkáte si, že jste přečetli dost Young adult literatury z budoucnosti, nebo současnosti, že už vás ten žánr nemá čím překvapit? No, tak to jste ještě nečetli YA z "historie". Nebo alespoň vymyšlené historie, ne fantasy, protože kouzel se nedočkáte a všichni elfové jsou už staletí po smrti a jediné, co je připomíná, jsou ruiny budov.
Yarvi je mladý chlapec, kterému ještě ani nerostou vousy, je to mladší syn krále a vzhledem ke svému postavení má postižení, které není zrovna zanedbatelné, nebo slučitelné s tím, aby mohl vládnout - jeho levá ruka je zakončená v podstatě klepýtkem tvořené ze srostlých prstů - half a man. Když jsou jeho otec a starší bratr zabiti při přepadení, spadne vláda nad královstvím do klína chlapci, který nestál o korunu ani manželku - half a king. Yarvi stál jen o to, být mistrem, radit, mluvit, hojit zranění.
Ale místo toho dostane intriky a nevydařené i vydařené vraždy, taky dostane otroctví a vyhnanství, boj o život v mrazivé pustině a ledové vodě, tajemství a spoustu lží, drobných i velkých, které mu pomohou přežít.
Na jednu stranu je to naprosto typický Abercrombie. Hlavním motivem je pomsta a slib, který Yarvi dal, máme tu postiženého/zmrzačeného člověka, chlápka co to zatraceně dobře umí s mečem, ostrostřelce s lukem, opilce, skupinku lidí, kteří spolu jen tak tak drží a věčně se hašteří. A pak tu je gradující děj, o kterém si myslíte, že vás nemůže nijak překvapit, ale pak se na posledních stránkách objeví nové (nečekané) odhalení a nová mrtvola.
Ale na druhou stranu to vůbec není nic podobného tomu, co kdy Abercrombie napsal. Potoky krve a brutalitu vystřídaly občasné potyčky a nečekaní mrtví. Postavy o kterých nevíte co si máte myslet vystřídaly postavy, které jsou zlé, méně zlé a hodné.
Avšak... Bylo to neuvěřitelně dobré čtení. Co se mě a YA literatury týče, nejsem znalec. Některé knihy tohoto žánru jsem nebyla schopna dočíst, jiné jsem zhltla během pár dnů. A tahle kniha patří k druhé skupině. Ale možná i protože to není zrovna to, co si pod pojmem YA představíte.
Nicméně. Možná to je dobře. Abercrombie se prostě mečem umí ohánět lépe než pistolí.


(Bála jsem se anglického textu, protože znám styl jakým byly psány ostatní knihy, ale nakonec to nebylo vůbec složité, naopak jsem byla překvapená, jak jednoduchý text je, takže doporučuji jak kvůli ději, tak i kvůli jazyku - bylo tu super procvičení!)Ukázky (pokusím se je i přeložit...):

'You must make Grom-gil-Grom suffer for this,' said his mother. "And than you must marry your cousin."
("Musíš zajistit, aby Grom-gil-grom trpěl," řekla jeho matka. "A pak se musíš oženit se svou sestřenicí.")

'As you have, my king.' Yarvi could see Kiemdal's disgust as he touched the twisted thing, and made sure to give him a parting tickle with the stub of his finger.
("Jako ty, můj králi." Yarvi viděl Kiemdalovo znechucení, když se dotkl té zvrácené věci a dopřál mu zavrcení pahýlu prstu.)

'When you're in hell," murmured Yarvi, 'only a devil can point the way out.'
("Když se ocitneš v pekle," mumlal Yarvi, "pouze ďábel ti může ukázat cestu ven.")

Žádné komentáře:

Okomentovat