neděle 5. listopadu 2017

...se bojíte budoucnosti

Máte pocit, že to se světem jde do háje? Že stačí chvilka a nadvládu převezmou fanatici, rozjedou se hunger games a náboženské sekty nám budou diktovat jak se oblékat a s kým spát? No a co takhle si počíst o možných budoucnostech, o tom co nás možná jednou čeká. Pojďte se podívat na náš seznam a užít si trochu kolektivní úzkosti.  Dnešnímu seznamu budou totiž vládnout utopie a antiutopie.
Související obrázek
z Wiki: Utopie je představa ideální lidské společnosti, obce nebo státu. Slovo vytvořil anglický humanistický myslitel Thomas More jako název své knihy Utopie z roku 1516.

Jasutaka Cucui - Konec stříbrného věku
Myslíte si, že Hunger Games byly drsné? To byl hodně slabý odvar. Japonsko je zemí, která má největší populaci důchodců na světe. Jak jí řeší? Zabíjením, spoustou zabíjení. Jednou za pět let se celé Japonsko rozdělí na okresky ve kterých se všichni lidé nad 70 let musí vyzabíjet mezi sebou dokud v každém okrsku nezbude jen jeden, pokud tak neučiní, budou na konci odstraněni vládou.
Neuvěřitelně groteskní a zároveň děsivá kniha poukazující na nejeden problém dnešní společnosti. Neúcta ke stáří, bezbřehé násilí jako legitimní řešení problémů a spousta cynismu. Stojí za přečtení.

Aldous Huxley - Konec civilizace (Brave New World)
Tohle dílo by se mělo dává každému člověku při narození. Jako taková základní lidská literární výbava. Ač málo znám, neuvěřitelně přesné a děsivé. Lidé vyrábění a geneticky modifikovaní do několika kast podle inteligence a postavení, předvytvářená společnost a mnoho a mnoho zábavy a drog po kterých se zdají ty nejkrásnější sny. Poslední "přírodní" lidé jsou drženi v rezervacích a vystavovány jako exponáty. Co se stane když konfrontujete normálního člověka se společností založenou jen na požitcích? Dílo napsané už v roce 1932 až příliš děsivě připomíná současnost a fakt, že lidé zapomínají odkud vzešli.

Dimitri Gluchovsky - Budoucnost
Přelidnění je vděčné téma všech možných utopií. V Gluchovského Budoucnosti například platíte za dítě vlastním životem. Pokud chcete mít dítě, jeden z rodičů dostane injekci´, po které do deseti let zestárne a umře. Bez dětí můžete jinak žít no, vlastně věčně. Hlavní hrdina vyhledává nelegálně těhotné ženy a odebírá děti, práce, ze které mu začne brzy hrabat. Ale možná díky ní objeví i ztracený kus sám sebe. Kniha, které by sice neškodilo tak o stovku stránek zkrátit, ale musíme nechat, že Gluchovsky má talent na překvapivé konce

Margaret Atwoodová - Příběh služebnice
Přelidnění jsme tu už měli xkrát, co takhle třeba neplodnost? Současnost se potýká s akutní neplodností, neustálými potraty a smrtí novorozenců. Vládu nad USA tedy přebírá náboženská strana a vytváří totalitní stát, kde jsou všechny plodné ženy pochytány, aby sloužily prominentním rodinám jako rodičky. V době ovulace jsou při "obřadu" znásilněny, aby následně neustále rodily a sloužily tak společnosti a vykoupily se tak z hříchů jejich předešlého života. Kdo nestíhá číst, doporučuji stejnojmenný výborný seriál od Netflixu.

George Orwell - 1984 
Je potřeba k tomuto dílu něco dodávat? Vize světa, který je řízen těmi nahoře, místo, kde se ty "správné" názory mění z minuty na minutu. Manipulace a cenzura na nejvyšší úrovni. Muž snažící se uniknout té neuvěřitelné šedi, byť jen pomocí nádherného těžítka.
"War is peace, freedom is slavery, ignorance is strength"


Robert Merle - Muži pod ochranou

A opět jedno téma neplodnosti. USA válcuje tajemná encefalitida 16, která způsobuje mužskou neplodnost a vlády nad světem se ujímají ženy. Hlavní hrdina vyvíjí sérum v uzavřeném táboře uprostřed lesů a musí snášet stále se zvyšující nenávist žen, ponižování a nakonec pracovat i se zjištěním, že sérum nemá být vůbec použito, aby se tak ženy staly úplnými a jedinými vládkyněmi nad USA a hlavně nad muži. Extrémní a vyhranění feminismus je v téhle knize dost děsivý. Přetváření společnosti ku ideálnímu ženskému obrazu je nebezpečné a mrazivé.

Ira Levin - Stepfordské paničky
Muže už jsme lynčovali, takže co třeba ideální mužský svět? Vyčerpaná a upracovaná hlavní hrdinka podlehne manželově naléhání a odstěhuje se do malebného městečka Stepford, kde se snaží přizpůsobit ideálu správné manželky pečující o děti, domácnost a především o štěstí svého manžela. Ale je něco shnilého ve městě Stepfordském. Nejenže je tu vše až příliš dokonalé, ale ženy jakoby se ze dne na den měnily a jejich osobnosti byly přeprogramovány na pečení koláčků a pořádání čajových dýchánků. Dílo známé především díky groteskní filmové adaptaci, musím však upozornit, že konce knihy a filmu se velmi liší, ten knižní je o hodně zajímavější.

BONUS
Thomas Moore - Utopie
Jeden z prvních filosofických spisů ( a shodou okolností tatíček slova utopie), který se detailně zabývá pojmem utopie a snaží se ho ilustrovat na příkladu vlastního ideálního státu, kde neexistuje soukromé vlastnictví (ehm ehm Karle Marxi, neříká vám to něco?) Kniha z roku 1516!!! Pokud stojíte o teoretičtější knihu, která na téma nahlíží spíše z politického a sociálního hlediska, vřele doporučuji.

A co vy a žánr utopie? Přijde Vám, že jsem nějaký zásadní kousek vynechala? Pokud znáte zmíněné knihy, která je vaše nejoblíbenější? Podělte se s námi (jsme nenapravitelně zvědavé)! 
Váš Dortíček & velrybí crew

3 komentáře:

 1. Dobrý výběr, až na ten drobný detail, že tohle jsou všechno antiutopie. :D Nebo aspoň myslím, že žádná z těch knih nepředstavuje budoucnost, které by se kdokoliv z nás chtěl dočkat. Jinak se přiznám, že jsem četla jenom 1984 a Stepfordské paničky jsem viděla jako film, jestli se to počítá. Z těch ostatních mě až na Konec stříbrného věku a Utopii lákají všechny, tak budu doufat, že se k nim jednou dostanu.
  Seznam bych rozšířila o My (Nás? :D), 451° Farenheita a ze současné literatury Strážkyni pramene. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem si perex poupravila, díky :) U stepfordských paniček doopravdy doporučuji knihu, je to spíš taková tenká novela a rozhodně za to stojí! Vidíte, na Bradburyho jsem zapomněla a to ho zbožňuji. Po strážkyni pramene už hodně dlouhou dobu pokukuji, stojí za to?

   Vymazat
  2. Dobře, píšu si tedy na seznam jejich knižní podobu. :) Co se Strážkyně pramene týče, tak za mě rozhodně ano.

   Vymazat

Každý komentář, včetně těch negativních, nás potěší, ploutev na to!