úterý 23. května 2017

Gutwirth & Kocián - Taven Bachtale - Buďte šťastni

Když jsem tak přemýšlela, co by bylo super na recenzování, padl mi pohled na teto komiks. Říkám si, že bude fajn zase se po nějaké době ponořit do obrázků a bublinek!
Bylo to fajn!


Název: Taven Bachtale - Buďte šťastni 
Autor: Gutwirth & Kocián
Počet stran: 104
Nakladatelství: EdikaCo se komiksů z českých luhů a hájů týče, tak by asi každý dokázal jmenovat Rychlé šípy, Čtyřlístek, Aloise Nobela (díky filmu) a Káju Saudka. Možná by si po tom někdo vzpomněl na Vzpouru mozků, Péráka a fanoušci drsných béčkových příhod z dílky tří K - Kotleta, Kulhánek, Kopřiva by asi jmenovali Nitro těžké glycerínem. A... To bude tak všechno.
Proto je fajn když se zčeří poněkud stojaté vody komiksem, který je v celku zajímavý!

Spolu s komiksem se vypravíme do roku 1379 k línému toku Berounky (tehdy Mže, ale pořád to je stejný volej, že vodáci?). Tamní kníže, pan Oldřich, se vrátí z mnoho let trvajících bojů a jak se sám brzy po příjezdu přesvědčí, doma na hradě je máloco takové jaké to bývalo dřív. Když ještě k tomu zjistí, že někde ve světě se potuluje jeho první a podle všeho poslední dědic, rozhodne se za pomoci cikánské čarodějnice zjistit kde se nachází a přivést ho domů.Upřímně řečeno, lehce jsem se obávala, že půjde o komiks pro mladší čtenáře. Ale všichni víme, že tedy život nebyl žádné peříčko a to komiks svým způsobem dokazuje (krev, násilí, znásilňování, mrtvé děti... Klasika), tudíž pro mladší čtenáře nic moc. Velké významné plusíky, za nepřikrášlování.
Další plusové body dávám za využití romštiny. Tedy, nevím, zda to je gramaticky správně, nicméně, ze zvědavosti jsem si hledala nějaká slova a fakt je Google našel! Tudíž pro představu: je tam napsaná krátká věta v romštině a v závorce překlad do češtiny, bylo to takové příjemné, že se autoři nesnažili vymyslet si nějakou vlastní romštinu, která by se skládala z Dothračtiny a elfštiny, ale dali si práci s překladem. (Pochopili jste správně, Taven Bachtale skutečně znamená buďte šťastni.)

Dějově je to zajímavé. Neřekla bych, že to byla vyloženě avizovaná detektivka, to ani ne, spíš je to takové mystické putování, kde se o veškerá překvapení a napětí postarala ona cikánská čarodějnice, ke které jsem přilnula daleko více než k celému panovačnému Oldřichovi. Ale to je jen polovina komiksu. Ta druhá a daleko nosnější je grafické provedení. Upřímně. Moc se
mi nelíbilo. Co mi vadilo asi nejvíc byly barevné citoslovce, které doslova mlátily do očí, až zbytečně výrazné, ano, mají být, ale ne stylem, že rudě září ze stránky laděné do zelena. A pak jsou tu občas ne zrovna zdařilé detailní kresby obličejů. Působily na mě spíš tak jako zábavně i když asi neměly.
... A ještě mě napadá nereálná představa o tom, jak ženy čůrají...  Nahoru fakt ne.


Nicméně celkový dojem vcelku dobrý. Příjemné zkrácení času na dvě tři hodinky.
Příjemný komiks, který ráda založím do knihovničky.


Brzy nasčmuchanou Lesníček.

Žádné komentáře:

Okomentovat